Akne ravi

akneravi

 

Kahjuks pole olemas võlutrikki, mis sobiks ühtviisi igale ühele. Ravi on väga individuaalne võib kaua kesta ning doktori nõuannete järgimine on tähtis. Alati kui alustada probleemiga varakult siis tagajärjed on ka väiksemad.

Ravi sõltub sellest, millise akne vormiga on tegemist – kerge, keskmise või raske . Ravimiseks kasutatakse nii nahale kantavaid kui ka seespidiseid ravimeid. Osa ravimeid saab apteegist osta ilma retseptita, seespidiseid ravimeid müüakse ainult arsti retsepti alusel.

Sinu arst valib sobivaima ravimi ning selgitab, kuidas seda õigesti kasutada, missugused on võimalikud kõrvaltoimed ja millistest ettevaatusabinõudest peab kindlasti kinni pidama. Samuti teab arst soovitada parima nahahoolduse. Doktor teab hinnata raviprogressi ja ennekõike kõrvaltoimeid, selleks ongi oluline arsti juures konsultatsioonis käia.

Kuidas?

Põhjuseid võib olla palju, kas siis pärilikkus, liig rasu, rasunäärmete häired, bakterid või hormonaalsed probleemid.

Akne ?

Seoses hormonaalsete muudatustega puberteedieas tekib krooniline rasunäärmetehaigus akne, mis lööb välja rinnal, seljal ja näos. Seda kõike näitab hästi vistrike teke nahal, komedoonid, mädavillid ja hullematel juhtudel ka armid.

Ülevaade

Kõige sagedasem krooniline nahahaigus puberteedieas (85-100%-l noorukitel) ja üks sagedasemaid nahahaigusi üldse. Nahahaigus saab üldjuhul alguse murdeeasja võib kesta 4-9aastat ja paraneb alles peale 24.eluaastat, On ka juhtumeid kus akne on kestnud kauem. Aknet esineb poistel ja tüdrukutel võrdselt, kuid hulle vorme(umbes 10%) on rohkem meestel. Näo tähtsuse tõttu on akne murdeealistele väga raske ja tekitab psühholoogilisi traumasi.

lõpptulemus

Pärilikkus

Noorukitel, kelle vanemad põdesid noorena aknet on suurem tõenäosus haigestuda. Isegi armid võivad tulla pärilikul teel.

Hormoonid

Peale murdeiga suurenevad rasunäärmed ning akne tulemine on võimalik. Teismeliseeas meessuguhormoond määravad rasunäärmete kasvu ja erituse. Rasunäärmed toodavad rasu, mis sisaldab mitmeid rasvhappeid. Akne suurus ja rasu hulk on küllaltki omavahel seotud.

Nii mehel kui naisel on mõlemal piisavalt androgeene, et tagada tugev näärmete töö. Peaaegu kõigil aknehaigetel on rasunäärmed ja rasueritus suuremad kui tavalise nahaga inimestel.

Naharakkude sarvestumishäirete tulemusel muutub rasunäärme viimajuha ava pisemaks. Tänu rohkele rasule ummistuvad juhad ning tekivad rasukorgid ehk komedoonid. Tõsi, mustadest suurtest komedoonidest pääseb rasuu siiski väheke välja aga valgetest komedoonidest ei, sest nende ava on palju pisem.Rasunäärmete ümbrus on heaks paigaks mikroobidele. See omakorda tekitab rasvhappeid, mis muudavad näärmeava sarvestumist ja tõmbavad ligi põletikurakke, tekitades põletikulisi ummistusi ja mädavillikesi.

Karvanääpsu seina purunemine toob endaga kaasa mädakogumikud ja armikesed, kindlasti mitte pigistada punne.

Kokkuvõte

Kahjuks aknet pole võimalik päris vältida ega ära hoida, ent korrapärase nahapuhastusega ja soodustavate faktorite ennetamisega ning õigeaegse hea ravimisega on tõenäosus palju suurem, et haigus ei süvene ülemäära.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga